مشاوره تلفنی پاسارگاد24

بیمه آتش سوزی

اتش سوزی یک min

هر ساله اخبار متعددی در مورد حوادث آتش‌سوزی از گوشه و کنار کشورمان به ویژه در تهران می‌شنویم؛ به‌صورتی‌که سالانه در کشور حدود پنجاه هزار حادثه آتش‌سوزی رخ می‌دهد. با وجود این نرخ نفوذ بیمه آتش‌سوزی در میان مردم در بین بیمه‌های عمومی، در پایین‌ترین رتبه قرار دارد. در سال 95 شاهد حادثه ناگوارآتش سوزی ساختمان پلاسکوبودیم و یا اخیرا آتش سوزی های پر تکرار در بازار و بافت سنتی شهرها را مشاهده میکنیم، جدا از اتفاقات غم‌انگیز از دست دادن هم‌وطنانمان، خسارات مالی جبران‌ناپذیری نیز به تعداد زیادی از شهروندان و در نتیجه به اقتصاد کشور وارد میشود. کسبه این ساختمان و یا مغازه ها با اینکه می‌توانستند با پرداخت مبلغی ناچیز اموال خود را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار دهند، به دلیل بی‌اطلاعی یا سهل‌انگاری متحمل خسارتی جبران‌ناپذیر شدند که تأثیری قابل ملاحظه بر آینده حرفه‌ای و شخصیشان گذاشت.

با توجه به شرایط مناسب و حق بیمه بسیار ناچیز بیمه آتش‌سوزی، خرید این بیمه به شدت توصیه می‌شود؛ به ویژه در کلان‌شهرهایی مانند تهران که نه نظارت جدی بر ساخت‌و‌ساز ساختمان‌های جدید آن می‌شود و نه موارد ایمنی در سازه‌های قدیمی آن مورد بازرسی و توجه قرار می‌گیرد. حادثه آتش‌سوزی در شهری مانند تهران می‌تواند با توجه به تراکم بالای شهری پیشروی سریعی در منطقه داشته باشد و خسارات ورای تصوری به بار آورد. در ادامه به توضیحاتی در مورد بیمه آتش‌سوزی خواهیم پرداخت که به‌صورت شفاف لزوم و به صرفه بودن خرید این بیمه‌نامه را توجیه می‌کند.

بیمه آتش‌سوزی چه خطراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه‌ آتش‌سوزی دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد؛ خسارات اصلی و خسارات اضافی که البته هر دو دسته تنها خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهند و هیچ تعهدی نسبت به خسارات جانی ندارند.

پوشش خطرات اصلی بیمه آتش سوزی چیست؟

خسارات اصلی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی جزو لاینفک این بیمه‌نامه هستند و به صورت مجموعه زیر ارائه می‌شوند:

آتش: ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن که با تولید شعله همراه باشد در این دسته قرار می‌گیرد. در واقع منشأ اکثر حوادث آتش‌سوزی همین مورد است.

صاعقه: تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجر به بروز خسارت شود نیز در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرد.

انفجار: در صورتی‌که انرژی زیادی بر اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار صورت بگیرد و خساراتی به بار آورد در مجموعه این دسته از خطرات قرار می‌گیرد. هر نوع انفجاری تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد. برای مثال انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای، توسط بیمه آتش‌سوزی پوشش داده نمی‌شود.

پوشش خطرات اضافی یا تبعی بیمه آتش سوزی چیست؟

دسته‌ای از خسارات هستند که باید پوشش آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری و به بیمه‌نامه اضافه کرد. در واقع مؤثرترین عامل در تعیین قیمت نهایی حق بیمه آتش‌سوزی خطرات اضافی هستند که بیمه‌گزار آن‌ها را انتخاب می‌کند. برای خرید هر کدام از پوشش‌های اضافی خرید خطرات اصلی الزامی است. اغلب شرکت‌های بیمه تمامی خطرات اضافی را ارائه نمی‌دهند و تعداد محدودی را تحت پوشش قرار می‌دهند البته شما با خرید بیمه آتش سوزی از شرکت بیمه پاسارگاد میتوانید پوشش های تبعی مورد درخواست خود را اعلام کنید و پس از بررسی کارشناسان بیمه در مورد شرایط ملک و شهر مورد نظر شما ، در صورت قبولی ، پوشش های مورد نظر شما فعال خواهد شد. ولی در حالت کلی پوشش های اضافی به شرح زیر می‌باشند:

زلزله و آتش‌فشان

سیل و طغیان آب رودخانه

طوفان و تندباد

ترکیدن لوله آب

ضایعات آب برف و باران

سقوط هواپیما (در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است.)

هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات

شکست شیشه

سرقت با شکست حرز

انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

ریزش سقف ناشی از سنگینی برف

ریزش، رانش و فروکش کردن زمین

ریزش کوه و سقوط بهمن

نشت دستگاه آب‌افشان

مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان

برخورد اجسام خارجی به ساختمان

متقاضی خرید بیمه آتش سوزی از شرکت بیمه پاسارگادباید با در نظر گرفتن شرایط مورد بیمه و شرایط شخصی خود پوشش‌های اضافی مورد نظر را انتخاب و خریداری کند. برای مثال برای کسی که اموالش در نزدیکی فرودگاه نیستند خرید پوشش سقوط هواپیما معنایی ندارد. همچنین برای کسانی که در مناطق سردسیر ساکن هستند پوشش ریزش سقف ناشی از سنگینی برف گزینه مناسبی است.

123456 min

انواع اموال بیمه‌شده در بیمه آتش‌سوزی را بشناسیم

اموال و ساختمان‌ها در بیمه آتش‌سوزی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

ساختمان مسکونی (ساختمان و اثاثیه)

ساختمان صنعتی شامل تمامی کارخانجات ( ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات و ...)

ساختمان غیر صنعتی شامل واحدهای تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها (ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثه اداری، موجودی کالاها و غیره)

استثنا: اوراق بهادار، پول نقد و از این دست اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند مگر این‌که در بیمه‌نامه چیزی غیر از این ذکر شده باشد.

عوامل موثر بر نرخ بیمه آتش‌سوزی چیست؟

عوامل متعددی بر حق بیمه آتش‌سوزی تاثیرگذارند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

خطرات اضافی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، بیمه آتش‌سوزی شامل یک سری خطرات اصلی و یک سری خطرات اضافی می‌شود که برای تهیه آن‌ها باید هزینه آن را به‌طور جداگانه پرداخت کرد. بعضی از این خطرات تأثیر زیادی بر افزایش حق بیمه دارند. برای مثال پوشش اضافی رانش زمین می‌تواند حق بیمه را به 5 برابر افزایش دهد. البته نحوه تاثیرگذاری این پوشش‌ها بر حق بیمه در شرکت‌های مختلف به صورت‌های متفاوتی محاسبه می‌شود و در مجموع حق بیمه آتش‌سوزی به اندازه‌ای کم است که شاید این چندین برابر شدن نیز مبلغ قایل توجهی نشود.

تخفیفات بیمه‌ آتش‌سوزی

تخفیف در خرید بیمه آتش‌سوزی نیز مانند رشته های دیگر مانند ثالث و بدنهصورت‌های مختلفی دارد. شرکت بیمه پاسارگاد با توجه به شرایط شما ممکن است تعداد محدودی از این تخفیفات را ارائه دهد و یا حتی بر حسب شرایط تخفیفاتی خارج از لیست زیر را برای بیمه‌گزاران در نظر بگیرد.

تخفیف‌های مناسبتی همانند هر بیمه دیگری در شرکت بیمه پاسارگاد در روزهای خاصی از سال مانند دهه فجر، نوروز و ... تخفیفات مناسبتی در نظر می‌گیرند که برای اطلاع داشتن از آن‌ها دو راه وجود دارد. یکی دنبال کردن اخبار هر یک از این شرکت‌های بیمه است و دیگری چک کردنسامانه خبر رسانی سایت پاسارگاد 24است که به محض اعلام ارائه تخفیف مناسبتی، آن را در محاسبات خود لحاظ می‌کند و امکان برخورداری متقاضیان از این تخفیف را از فراهم می‌کند.

تخفیف‌ بیمه عمر در شرکت بیمه پاسارگاد از جمله تخفیفاتی ست که با دارا بودن آن میتوانید از شرایط بسیار خوبی برای بهره مندی از آن ، برخوردار شوید.

تخفیف حساب بلند مدت در بانک پاسارگاد از هم از دیگر تخفیفاتی ست که علاوه بر بیمه آتش سوزی میتوانید برای خرید بیمه بدنه هم از آن استفاده کنید.

کافیست برای خرید بیمه آتش سوزی با شرایط بسیار خوب و در کمترین زمان با کارشناسان گروه پاسارگاد24 در ارتباط باشید.

همراه شما هستیم...

فرانک زارع

مدیر آموزش و نظارت بر عملکرد نمایندگان شرکت بیمه پاسارگاد

خرداد 1402

محتوای مشابه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

افراد آنلاین

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

این وبسایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی میباشد